Współpraca CKF_13 z RE:PREZENTACJE - CKF_13

Współpraca CKF_13 z RE:PREZENTACJE

Stowarzyszenie RE-PREZENTACJE i Centrum Konferencyjne Fabryczna łączą siły, aby pomóc osobom doświadczającym bezdomności w Krakowie

W październiku 2024 CKF_13 nawiązało oficjalną współpracę ze Stowarzyszeniem RE-PREZENTACJE, polegającą na przekazywaniu żywności osobom pozostającym w kryzysie bezdomności.

Stowarzyszenie RE-PREZENTACJE od wielu lat niesie realne wsparcie osobom wykluczonym, łącząc pomoc społeczną z działaniami kulturalnymi i prowadząc projekty, które mają ambicję zmieniania na lepsze otoczenia, w którym na co dzień funkcjonujemy.

Jednym z kluczowych przedsięwzięć jest TERMOKAWA – inicjatywa, która od siedmiu lat niesie realne wsparcie osobom doświadczającym bezdomności. Stowarzyszenie przekazuje potrzebującym termosy, które mogą napełnić za darmo kawą lub herbatą w wybranych krakowskich kawiarniach. Prócz tego, począwszy od 2018 roku, każdej niedzieli rozdaje potrzebującym na krakowskich Plantach kanapki, kawę i herbatę.

– Naszym celem jest włączanie osób w kryzysie, przywracanie lub wzmacnianie w nich poczucia godności, ale także budowanie świadomości, że są częścią społeczeństwa z pełnią należnych im praw – podkreśla Szymon Pasaj ze stowarzyszenia RE-PREZENTACJE.

Tym bardziej cieszy fakt, że do inicjatywy dołączyło Centrum Konferencyjne Fabryczna, które aktywnie włączyło się w przekazywanie żywności dla osób pozostających w kryzysie bezdomności. To kolejny krok w stronę budowania miasta opartego na solidarności i wzajemnym wsparciu. Potrzeba niesienia pomocy osobom dotkniętym bezdomnością wciąż jest ogromna. Zgodnie z wynikami ogólnopolskiego badania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z lutego 2024 roku, w Małopolsce zanotowano 2093 osoby bezdomne, co stanowi wzrost o 10,3% w porównaniu z 2019 rokiem. W Krakowie jest ich aż 1241 i warto podkreślić, że to wyłącznie osoby, które udało się zarejestrować.

– CKF_13 to jeden z największych obiektów konferencyjnych w Krakowie. Dysponując własnym zapleczem gastronomicznym dostrzegliśmy skalę problemu marnowania żywności po wydarzeniach i uznaliśmy, że musimy coś zmienić. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem RE-PREZENTACJE jedzenie, które nie zostało wykorzystane przez gości, przekazujemy na rzecz osób znajdujących się w kryzysie bezdomności – stwierdza Karolina Bednarz, koordynująca ze strony Centrum Konferencyjnego Fabryczna projekt współpracy ze Stowarzyszeniem RE-PREZENTACJE. – Kooperacja z organizacją pożytku publicznego, która zajmuje się redystrybucją żywności dla osób potrzebujących, stała się dla nas naturalnym kierunkiem działania” – dodaje.

Od momentu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem RE-PREZENTACJE i Centrum Konferencyjnym Fabryczna, żywność pozostająca po wydarzeniach w CKF trafia do krakowskich noclegowni. Tuż po zakończeniu eventu jedzenie jest pakowane przez załogę CKF_13, następnie odbierane i transportowane przez wolontariuszy stowarzyszenia do potrzebujących. Do dziś przekazanych zostało kilkaset kilogramów cateringu.



Centrum Konferencyjne Fabryczna rozpoczęło swoją działalność w grudniu 2022 r. W ciągu zaledwie dwóch lat od otwarcia, obiekt zyskał status cenionego miejsca spotkań, goszcząc ponad 67 tysięcy osób podczas przeszło 600 wydarzeń. Równolegle z dynamicznymi postępami biznesowymi, CKF_13 konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju. Poprzez inicjatywy chroniące środowisko, wspierające lokalne społeczności oraz promujące etyczne standardy zarządzania, firma aktywnie kształtuje odpowiedzialną przyszłość. Szczególnym uznaniem cieszą się bezpłatne inicjatywy realizowane w przestrzeniach CKF_13, takie jak „Swapping” – wymiana odzieży w duchu zero waste – oraz projekt edukacyjny „CKF Connect” – seria spotkań networkingowych, które umożliwiają budowanie relacji i poszerzanie wiedzy na temat organizacji eventów, przyciągającą szeroką publiczność zainteresowaną tą tematyką.

– Współpraca ze Stowarzyszeniem RE-PREZENTACJE to kolejne, bardzo ważne przedsięwzięcie CKF_13, potwierdzające nasze zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki niemu mamy możliwość wspierania lokalnych środowisk i wywierania realnego wpływu na poprawę sytuacji osób doświadczających bezdomności. Wierzymy, że poprzez takie działania możemy inspirować również inne podmioty do podejmowania podobnych inicjatyw, tworząc wspólnie lepszą przyszłość dla naszej społeczności – podsumowuje projekt Sara Lamik, Dyrektor CKF_13.